Najviša tačka: 2333 m
Najniža tačka: 1435 m
Ukupan uspon: 1457 m
Ukupan spust: -1450 m
Početak staze: 1.432 mnm, parking Vojnog odmarališta, Žabljak.
Cilj: Mali Međed, vrh 2.223 mnm.
Visinska razlika: 791 m.
Težina staze: teška I.
Dužina staze: 5 km.
Vrijeme potrebno za uspon: 3 h 45 min.
Voda na stazi: ima. Na dijelu staze – oko 1 km od Crnog jezera, postoji izvor Točak koji nije bogat sa vodom pa se sušnom periodu godine ipak treba snabdjeti na Žabljaku.
Opasnosti na stazi: ima. Oprez je potreban na završnom dijelu uspona i na samom vrhu. Na početku završnog uspona po prolazu sipara treba proći jednu strmu dionicu ispod stijena. Tu postoji opasnost od klizanja, pogotovu ako je zemljište vlažno i taj dio staze treba proći sa dodatnim oprezom. Vrh Malog Međeda je dosta eksponiran i ne treba se približavati ivici greda.
Markacija: ima.
Kutija sa pečatom i upisna knjiga: pečat nema, upisna knjiga postoji.
Kondiciona spremnost: srednja – visoka.
Period godine najpovoljniji za uspon: ljeto, rana jesen.
Mali Međed ne spada u najviše vrhove Durmitora, ali zbog položaja iznad prelijepog Crnog jezera postao je simbol Žabljaka – nekada na razglednicama, kalendarima, raznim brošurama – a danas na internetu Masiv Međed ( Mali i Veliki ) iz pravca Crnog jezera podsjeća na figuru međeda i otuda takav naziv.
Crno jezero sa vrhom Međed iznad njega predstavlja jedan od najljepših prizora na planinama Crne Gore.
Sa vrha Malog Međeda pruža se odličan pogled na niži vrh Malog Međeda, Crno jezero, okolinu Žabljaka, kanjon Tare, Veliki Štuoc, Crvenu gredu, Čvorov bogaz, Oblu glavu, Rbatinu, Bezimeni vrh, Bobotov kuk, katun Lokvice, Minin bogaz, Terzin bogaz, Bandijernu, Veliki Međed, Šljeme, Savin kuk.
Kratak opis staze:
Prilazni put za Mali Međed iz Podgorice ide pravcem Nikšić – Jasenovo polje – Šavnik – Žabljak. Prije Šavnika u selu Gradac, ispod zadnje kuće, lijevo ispod puta nalazi se jedan od najboljih izvora u Crnoj Gori – točilo Dobra voda ! Od tunela Vojnik do Šavnika asfalt je nešto uži, ali od Šavnika do Žabljaka izgrađena je moderna saobraćajnica kojom se po izlasku iz tunela Ivica, stiže na prostranu visoravan. Iznad sela Virak se sa lijeve strane pojavljuju visoki vrhovi Durmitora: Šljeme i Savin kuk. Na Savinom kuku se uočava staza i žičara. Put nastavlja pravo prema Žabljaku, a sa njega se nakon Savinog kuka otvara odličan pogled na Međed.
Od centra Žabljaka do početka staze ima svega oko 2 km. Produžavate putem prema Crnom jezeru i na oko 1,5 km od centra grada, par stotina metara prije srušenog starog hotela Durmitor, skrećete lijevo na put koji vodi do bivšeg Vojnog odmarališta. Od glavnog puta za Crno jezero do Vojnog odmarališta ima oko 500 m.
Početak staze za uspon na Mali Međed je sa parkinga Vojnog odmarališta. Nažalost, ruinirano je i nije u funkciji.. u prelijepom ambijentu blizu Crnog jezera, u jelovoj šumi. Na početku staze postoji kućica za naplatu ulaza u NP “Durmitor”. Markirana staza ide 800m širokim zemljanim putem kroz jelovu šumu, pravo do jezera, spajajući se po izlasku iz šume sa stazom koja kruži oko jezera. U neposrednoj blizini mjesta gdje staza izlazi na jezero nalazi se restoran.
Po izlasku na stazu oko jezera otvara se fantastičan pogled na jezero okruženo jelovom šumom i vrh Međed iznad njega. Nastavljate kružnom stazom u smjeru kazaljke na satu, a zatim nakon svega nešto više od 100 m napuštate kružnu stazu i ulazite polulijevo, naviše u šumu na pješačku stazu koja vodi od skijališta Savin kuk do Crnog jezera . Putanja vodi pravo naviše kroz šumu, narednih nešto više od 1 km, do raskrsnice gdje treba skrenuti desno ( pravo se produžava prema skijalištu Savin kuk ). Pri kraju ove dionice nalazi se Izvor Točak ( lijevo pored staze ) na oko 200 m prije raskrsnice koja je obilježena metalnim stubom sa informativnim tablama. Od raskrsnice do bivšeg katuna Struga, mjesta odakle počinje završni uspon na Mali Međed ima oko 2,3 km i na toj dionici se savlađuje nešto više od 300 m visinske razlike. Staza je čista i u prvoj polovini prolazi kroz šumu ( jelovu, a zatim bukovu) da bi kasnije izašla na goleti prekrivene borom krivuljem.
Sa katuna Struga je fantastičan pogled na cirk koji se spušta sa vrhova Savin kuk i Šljeme. Na vrhu cirka je poznata udolina – Velika Karlica sa vječitim snijegom i ledom, a ispod je planinarski bivak.Od katuna Struga markirana staza vodi do bivka i prema Velikoj Previji ( 2.145 m ), prevoju između vrhova Terzin bogaz ( 2.303 m ) i Veliki međed – južni vrh (2.285 m).
Završni uspon na Mali Međed započinje sa katuna Struga pravo naviše u pravcu zapada, prema siparu i stijenama. Sipar prolazite bez većih problema, iako je prilično strm, a onda započinje najteži dio staze, srećom dug manje od 100 m. Na prvi pogled na tom dijelu staze nema nekog eksponiranog terena sa kojeg bi postojala opasnost od pada ili nešto slično, ali prolaz tim dijelom nije lak. Jednostavno, staza je prilično strma, teren klizav i pokretan, tako da bi svaki pad ili skliznuće moglo uzrokovati povrede i ovim dijelom ići uz veliki oprez. Ovo se posebno odnosi na povratak, prilikom kojeg se treba spustiti istom putanjom, kada zbog težine tijela i zamora postoji veća vjerovatnoća da doživite skliznuće ili pad.
Po prolazu ove “opasne” dionice izlazite na prostrane travnate površine, prilično strme, ali bezbjedne. Ubrzo se na vrhu pojavljuje udolina sa koje se desno može izaći na obližnji vidikovac na Crno jezero, a lijevo produžavate prema vrhu Mali Međed. I bez posjete vidikovcu pogled iz doline na Crno jezero je odličan.
Iz doline nastavljate prema prvom, nižem vrhu Malog Međeda. Vidljiva staza zaobilazi ovaj vrh sa suprotne strane, iz pravca katuna Lokvice. Ispod samog nižeg vrha je za kratko nešto teže prohodna, ali ipak se bez većih problema – relativno brzo stiže iz pomenute udoline na niži vrh Malog Međeda.
Pogled sa nižeg vrha Malog Međeda je izuzetan ! Pogled na Crno jezero čak je bolji nego sa susjednog, najvišeg vrha.
Prelaz sa jednog na drugi, najviši vrh Malog Međeda je lagan i za njega je potrebno svega nekoliko minuta.
Vrh Malog Međeda je travnat, kamenit, prostran i bezbjedan, sa odličnim pogledom na sve strane. Na vrhu postoje mala piramida sagrađena od sakupljenog kamenja i planinarska kutija. Ne preporučuje se približavanje rubnim djelovima vrha zbog eksponiranosti terena.
Iako uspon na vrh Mali Međed spada u teške planinarske ture, ne zahtijeva izuzetan napor i korišćenje posebne planinarske opreme, ali su mjere predostrožnosti neophodne prilikom izlaska na ovaj vrh Durmitora. Naša je preporuka da uspon na ovaj vrh izvršite isključivo po lijepom vremenu i suvom terenu.
Sa vrha Mali Međed vršnim grebenom moguće je preći na susjedni vrh – Veliki Međed. Ova staza je teška i vrlo eksponirana i ne preporučuje se planinarima sa nedovoljnim iskustvom.
Uspon na vrh Mali Međed moguće je izvršiti i sa sjeverozapada, iz pravca katuna Lokvice, ili bolje rečeno Inđinih dolova. Ovaj pravac je kraći od prilaza kojeg opisujemo, ali zahtjevniji jer završni uspon ide veoma strmim, klizavim terenom kroz šumu, iz pravca sjevera.